fbpx

#PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują ­­­– czyli jak polskie firmy stanęły do walki z pandemią

 • 15 kwietnia 2020
 • Autor: PFP
Mija miesiąc od wprowadzenia w Polsce pierwszych restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Podczas gdy społeczeństwo stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości, przedsiębiorcy zmagają się z największym od niemal 30 lat spowolnieniem gospodarki. Mimo poniesionych strat finansowych przedsiębiorcy nie tracą motywacji, aby nieść pomoc tym, którzy skutki pandemii odczuli jeszcze bardziej dotkliwie.

Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa to między innymi zapewnienie bezpieczeństwa lekarzom i ratownikom medycznym. Rękawice, kombinezony ochronne czy maski to wyposażenie niezbędne w czasie pandemii, a zasoby szpitali kurczą się w niepokojącym tempie.

Służby medyczne po raz kolejny wsparła firma Dora Metal z Czarnkowa. Do Szpitala Powiatowego w Trzciance trafiło 60 litrów płynu do dezynfekcji różnych powierzchni, 50 litrów płynu do dezynfekcji rąk i 2000 sztuk rękawiczek nitrylowych. Wsparcie otrzymali też pracownicy Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Trafiły tam produkty mleczne ofiarowane przez spółkę Milkpol z Czarnocina. Na pomoc kaliskim placówkom medycznym ruszyła Firma Budowlana Antczak z Kalisza, dzieląc się z kadrą posiłkami przygotowanymi przez kucharzy Restauracji Roma. Restauracja ta na co dzień gości klientów kompleksu Calisia One – inwestycji firmy Antczak.

Lista potrzeb szpitali jest długa, ale długa jest też lista darczyńców. Firma Toyota Ukleja z okolic Poznania włączyła się do akcji #jedziemyzpomocą. W ramach akcji dilerzy Toyoty z całej Polski bez żadnych kosztów udostępniają szpitalom samochody dostawcze i osobowe znajdujące się we flotach samochodów testowych. Pojazdy wykorzystywane będą do przewozu próbek, materiałów medycznych, personelu i pacjentów.

Z kolei w firmie Novol inicjatywa pomocy szpitalom zrodziła się pośród pracowników. Przeprowadzili oni zbiórkę pieniędzy z okazji Światowego Dnia Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia. Zebrano ponad 6 tysięcy złotych dzięki, którym 1100 przyłbic ochronnych trafiło do wielkopolskich szpitali.

Braki w zasobach szpitali w dużej mierze wynikają z braków na polskim rynku. Producent suplementów diety z okolic Bielska-Białej – firma Ekamedica, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, zdecydowała się na wprowadzenie do swojej oferty żelu antybakteryjnego. Zmobilizowano liczny zespół pracowników, aby wyprodukować jak największą ilość żelu i wspomóc lokalne placówki medyczne i instytucje publiczne. Już 240 litrów produktu trafiło do Beskidzkiego Centrum Onkologii  w Bielsku Białej. Z produkcją płynu do dezynfekcji rąk ruszyło także przedsiębiorstwo Fast – producent chemii budowlanej i systemów ociepleń z Zielonej Góry­, wprowadzając produkt FAST Dezynfektant AntiVirus, o działaniu bakterio-, wirusowo- i grzybobójczym. Produkt otrzymał niezbędne pozwolenia na produkcję i udostępnianie przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

W dobie kryzysu na przedsiębiorcach spoczęła ogromna odpowiedzialność za pracowników, klientów i kontrahentów. Wrażliwością na ich potrzeby wykazało się Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które we współpracy z miastem Zabrze stworzyło „Tarczę antykryzysową ZPWIK”. Jest to zestaw zmian w ofercie i regulaminie przedsiębiorstwa, mający na celu pomoc mieszkańcom i lokalnym firmom, które w skutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Tarcza umożliwia klientom między innymi: przesunięcie terminu płatności, zwolnienie z odsetek za nieterminową wpłatę czy nieodpłatne usunięcie awarii na przyłączu odbiorcy.


Z hasztagiem #PrzedsiębiorstwaFairPlayReagują publikujemy dobre praktyki i rozwiązania, które są odpowiedzią firm nagrodzonych certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” na obecną sytuację w kraju.

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu

  * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

  Instytucje wspierające
  Organizator i partnerzy

  Organizator Programu:
  Program afiliowany przy KIG:
  Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

  Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.